12.İSTANBUL TÜKETİCİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı tarafından 12 Mart 2019 Salı günü Cemal Reşit Rey konser salonunda düzenlenen “İstanbul Tüketici Ödülleri” töreni ile haklarını bilen ve savunan tüketiciler, tüketici dostu firmalar, tüketici haklarını korumaya yönelik çalışma yapan kişi, kurum ve medya mensupları ödüllendirildi.

Tüketiciyi Koruma Haftası kapsamında bu yıl 12.si düzenlenen ödül programı ile tüketici bilincinin geliştirilmesi, tüketicilerin yasal haklarını kullanmaları konusunda özendirilmesi, tüketici talep ve tercihlerini dikkate alan firmaların teşvik edilmesi, tüketici hukuku veya tüketicinin korunması ile ilgili bilimsel çalışmaların özendirilmesi amaçlanıyor.

2018 yılı faaliyetleri dikkate alınarak; “Bilinçli Tüketici Ödülü”, “Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma/Esnaf Ödülü”, “Bilimsel Çalışma Ödülü”, “Yazılı Basın Tüketici Ödülü”, “Radyo-TV Program Ödülü” ve “Tüketici Özel Ödülü” olmak üzere 6 kategori ve 17 dalda ödüller sahiplerini buldu.

Saydı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören Zabıta Daire Başkanı İbrahim Köse, Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Mikail Kılıç ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı’nın protokol konuşmaları ile devam etti.

Zabıta Daire Başkanlığı Tüketici Hakları Zabıta Amirliği’nin İBB’nin en önemli birimlerinden biri olduğunun altını çizen Hayri Baraçlı şunları kaydetti: “Bugün tüketici ödüllerini veriyoruz. İstanbul’da bu hizmetleri yerine getiren zabıta arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Pazar anlayışında hem ürünün kalitesini hem de fiyatını vatandaş memnuniyetini ön planda tutacak şekilde sunma gayreti içerisindeyiz.”

Kanun Sanatçısı Yıldan Errgüzel ve Kum Sanatı Sanatçısı Veysel Çelikdemir’in birlikte icra ettiği kanun dinletisi ve kum sanatı gösterisi izleyenlerden büyük beğeni topladı.

Ödül almaya hak kazanan kişi ve kurumlara ödüllerini, İBB Zabıta Daire Başkanı İbrahim Köse, Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Mikail Kılıç, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı takdim etti.

Ödüllerin sahiplerini belirleyen Seçici Kurul üyelerine de protokol üyeleri tarafından teşekkür plaketi takdiminin ardından çekilen toplu hatıra fotoğrafı ile program sona erdi.

ÖDÜL ALMAYA HAK KAZANANLAR

 1. BİLİNÇLİ TÜKETİCİ ÖDÜLLERİ
  1. Bilinçli Tüketici Ödülü : ADEM KAYA
  2. Bilinçli Tüketici Ödülü : SÜMEYHA SELİN DUMAN  
  3. Bilinçli Tüketici Ödülü : İLKER BALÇIK
 1. MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ İLKE EDİNEN FİRMA/ESNAF ÖDÜLLERİ
  1. M.İ.E. Firma Ödülü : UYGUN BEBE MAĞAZACILIK İTH. İHR. SAN VE TİC. LTD. ŞTİ.
  2. M.İ.E. Firma Ödülü : İMGE İHRACAT İTHALAT DAHİLİ TİCARET LTD. ŞTİ
  3. M.İ.E. Esnaf Ödülü : DİNÇER KESKİN VE ORTAKLARI (YAYLA KAHVALTI PINARI)
  4. M.İ.E. Gelenekleri Yaşatma Ödülü: VEFA BOZACISI BOZA SİRKE ŞIRA VE GIDA MAD. SAN. TİC. A.Ş.
 1. BİLİMSEL ÇALIŞMA ÖDÜLLERİ
  1. Tez/Makale Ödülü : YAKUP GÜZEL (Gıda Sektöründe Helal Sertifikalı Ürünlerin Tüketici Tercih ve Davranışlarına Olan Etkisi / Türkiye-İngiltere Karşılaştırması)
  2. Kitap Ödülü : Av. FERAY FIRINCIOĞULLARI (Tüketici İşlemlerinde Şahsi Teminatlar)
 1. YAZILI BASIN TÜKETİCİ ÖDÜLLERİ
  1. En Çok Haber Ödülü : UĞUR ASLANHAN (ANADOLU AJANSI)
  2. Köşe Yazısı Ödülü : BİLAL EMİN TURAN (POSTA GAZETESİ)
  3. En İyi Haber Ödülü : CANAN ERASLAN (TÜRKİYE GAZETESİ)
 1. RADYO-TV PROGRAM ÖDÜLLERİ
  1. TV Program Ödülü : PARA DEDEKTİFİ (CNN TÜRK – CEM SEYMEN)
  2. En İyi Haber Ödülü : BENEL HIZARCI (NTV HABER MERKEZİ)
  3. En Çok Haber Ödülü : ÜLKE TV HABER MERKEZİ 
 1. TÜKETİCİ ÖZEL ÖDÜLLERİ
  1. Sosyal Sorumluluk Ödülü : İ.Ü. HUKUK FAKÜLTESİ HUKUK KLİNİKLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ (Liselerde Tüketici Hakları Konulu Seminerler)
  2. Proje Ödülü            : ESENLER BELEDİYESİ  (Gençlerin Bilmesi Gereken 100 Bilinçli Tüketici Kuralı)