HİNDİSTAN KARNATAKA HÜKÜMETİ ÜYELERİ, DAİRE BAŞKANLIĞIMIZI ZİYARET ETTİ

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB)’nin de ortak çalışmalar yürüttüğü Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu(GİZ)’nun, Hindistan’da uyguladığı projeler kapsamında; Türkiye’deki hal ve pazarların işleyiş ve yönetimi ile ilgili belediyemizin iyi uygulama örneklerini yerinde incelemek amacıyla, Hindistan Karnataka Hükümeti yetkililerinden oluşan bir heyet 6-8 Şubat tarihleri arasında İstanbul’a geldi.

Heyet, seyyar satıcılık ve işporta ile mücadele, genel gıda üretimi ve satış alanlarının denetimi, tüketici haklarının korunması gibi başlıklara ek olarak genel şehircilik suçları, bunlarla mücadele yöntemleri konularında bilgi almak ve fikir alışverişinde bulunmak adına Zabıta Daire Başkanlığımızı ziyaret ettiler.

İBB Zabıta birim müdürlerinin de hazır bulunduğu toplantıda, Zabıta Destek Hizmetleri Müdürü Yılmaz Lazoğlu, Zabıta Teşkilatının yapısı, mevzuatı, çalışma alanları ve yöntemleri hakkında Hintli heyete bilgi verdi.

Zabıta Amiri Sinan Kalender’in hizmet başlıkları ekseninde daha da detaylandırarak yaptığı sunumun ardından gelen sorular Avrupa Yakası Zabıta Müdürü Hakan Aplak, Zabıta Tedbir Müdürü Mehmet Akif Can ve Ruhsat ve Denetim Müdürü Mustafa Kemal Karabayır tarafından cevaplandı. Toplantı sonrası zabıta birimlerini, araç ve gereçlerini yerinde görmek ve incelemek isteyen heyet üyeleri, Edirnekapı Zabıta Kompleksini gezdiler.

Heyet temsilcisi Mahendra Jain, umduklarından çok daha büyük, daha nitelikli, daha inovatif ve hizmet yelpazesinin genişliği ve kalitesi açısından müthiş bir durum ile karşılaştıklarını, İstanbul’un dünya genelinde neden bu kadar takdir edilen, beğenilen ve ziyaret edilen bir şehir olmasının arka planında varlığı ile bizleri mest eden emeğin, titizliğin ve vizyonun karşısında saygı ile eğildiklerini, bu eşsiz hizmetler ile İstanbulluların günlük yaşamlarını daha rahat, konforlu ve güvenli şekilde sürdürebilmelerini sağlayan zabıta teşkilatının her türlü takdiri hak ettiğini ifade etti.

Karşılıklı hediye takdiminin ardından toplu hatıra fotoğrafı çekilen heyet üyeleri Zabıta Daire Başkanlığından ayrıldı.