ZABITA TEŞKİLATININ 197. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI


Belediye Zabıta Teşkilatının kuruluş yıl dönümü, her yıl 1-7 Eylül tarihleri arasında ‘Zabıta Haftası’ olarak kutlanıyor. Hafta kapsamında bu yıl da Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda çelenk sunma töreni düzenlendi. Törenin ardından atlı zabıta, skuterli zabıta, bisikletli zabıta ekipleri başta olmak üzere ekiplerin katılımıyla birlikte İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapıldı. Zabıta personelimiz tarafından vatandaşlar selamlanarak karanfil takdim edildi.

AÇILIŞ KONUŞMASI İBB ZABITA DAİRESİ BAŞKANI ENGİN ULUSOY’DAN

Zabıta Teşkilatı’nın 197. Kuruluş Yıl Dönümü kapsamında Taksim Meydanında düzenlenen törende açılış konuşması gerçekleştiren İBB Zabıta Dairesi Başkanı Engin ULUSOY “Türk Zabıta Teşkilatı’nın ilki ve en büyüğü olan İstanbul Zabıtası, 4 Eylül 1826 tarihinde İhtisap Nezaretinin taşradaki şube başkanı “muhtesip” yani ihtisap ağası ve onun emrine verilen 56 ihtisap neferi ile kurulduğu kabul edilmektedir” diyerek Zabıta kurumumun önemi ve gerekliliğine değinen ULUSOY, “Kent ve toplum düzenini sağlamak gibi çok önemli bir sorumluluk verilen Zabıtanın, görev ve yetkileri basit kabahatler olarak algılanmamalıdır” diyerek sözlerine devam etti.

ZABITA, BELEDİYENİN ÜNİFORMASIDIR!

Günün anlam ve önemine dair konuşmalarını gerçekleştiren İBB Zabıta Dairesi Başkanı Engin ULUSOY “Zabıta; toplumun huzurunun, ihtiyaçlarının, geleceğe olan inancının, bir şehir bilinci içerisinde dayanışmanın, birbirine saygının ve bu saygının geleceğe sürdürülebilir şekilde devam ettirilmesinin güvencesidir. Zabıta, kent paydaşı olmanın teminatıdır; belediyenin vitrinde görünen yüzüdür. Zabıta, belediyenin üniformasıdır” diyerek Zabıta Teşkilatı’nın toplum içerisindeki önemini vurguladı.

İstanbul zabıtası, kent ve toplum düzeninin sağlanmasına yönelik olarak;

Çevre koruma ve kontrol denetimleri, görüntü kirliliği ile mücadele kapsamında ilan reklam tanıtım denetimlerinden; tüketici hakları ve toplum sağlığını korumak için fiyat etiket tarife denetimleri, sebze meyve ve su ürünleri hallerinde yapılan denetimlere…

Toplu ulaşım araçları; taksi, dolmuş, minibüs, servis araçlarının denetimi ile otobüs terminalleri denetiminden imar mevzuatına aykırı yapılaşmalarla mücadeleye…

İşyerlerini ruhsatlandırma ve ruhsat denetimleri kapsamında kadar çok geniş bir yelpazede ve alanda görev yapmaktadır.

Kamuya açık alanları işgallerden arındırma, yaşanabilir bir İstanbul için kent estetiğini karada ve denizde koruma görevlerinin yanı sıra…

Sokakta kalan yardıma muhtaç kişilerle ilk temasta bulunan ve bu kişileri ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendiren bir teşkilattır.

DİLENCİLİKLE MÜCADELE HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEK!

Zabıta Haftası’nda önemli mesajlar veren ULUSOY; “İnsanların insani duygularını istismar ederek çocukları dilendiren, bir kısmı yabancı olmak üzere organize bir şekilde yapılan dilencilikle mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir” diyerek, dilencilikle mücadelede yapılan müşterek çalışmalardan dolayı İstanbul Valiliğine ve Emniyet Çocuk Şube birimlerinde çalışan personele teşekkürlerini iletti.

ZABITANIN GÖREVİ ÇOK ZORDUR!

Günün anlam ve önemine dair konuşmalarına devam eden ULUSOY; “Kıymetli meslektaşlarım; Biliyorum Zabıtanın görevi çok zordur! Bunun için Zabıta Teşkilatı bilgili, cesur, kararlı ve güçlü olmalıdır. Bu zorlu ve haklı mücadelede zabıta hukuk kuralları içerisinde, insan haklarına saygılı, kamu görevlisi olmanın bilinci ile görev yapma sorumluluğu bulunmaktadır. Ben bu zor görevi fedakârca sürdüren zabıta Teşkilatı personeliyle gurur duyuyorum. İstanbul’umuzun esenliği ve huzuru için canı pahasına görev yapan Zabıta Teşkilatı’nın bundan sonra da halkımızın güven ve sevgisinden güç alarak, yüksek vazife şuuruyla çalışmalarını sürdüreceğine yürekten inanıyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

ZABITA MARŞI COŞKU İLE OKUNDU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığımız tarafından Zabıta Teşkilatını kurumsal olarak geliştirmek amacıyla kurum kültürüne kazandırılan Zabıta Marşı’nın coşku ile okunmasının ardından tören sona erdi.

İSTANBUL’UN İLK KADI VE BELEDİYE REİSİ OLAN HIZIR ÇELEBİ KABRİ BAŞINDA DUALARLA ANILDI

Zabıta Teşkilatı’nın 197. Yılı kapsamında gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde İstanbul’un ilk Kadı ve Belediye Reisi olan Hızır Çelebi’nin kabri ziyaret edildi. Daire Başkanımız Sayın Engin ULUSOY ve birim müdürlerimiz tarafından kabrine karanfil bırakılarak, okunan dualarla kabri başında anıldı.

İSTİKAL CADDESİ’NDE KARANFİL TAKDİMİ

Törenin sona ermesinin ardından Bisikletli ve Motosikletli Zabıta Ekipleri ve İBB Zabıta Dairesi Başkanlığı Yöneticileri, İstiklal Caddesi boyunca vatandaş ve esnaflara karanfil takdim etti. Vatandaşlar ve esnaflar, Zabıta Haftası’nı kutladıkları yöneticilerimize yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkürlerini ileterek iyi temennilerde bulundular.

VEFAT EDEN PERSONELİN AİLELERİNDEN ULUSOY’A ZİYARET

Zabıta Teşkilatı’nın 197. Yılı kapsamında, İBB Zabıta Dairesi Başkanlığı tarafından daha önce kurumumuzda çalışmış emek vermiş, sonrasında vefat etmiş personel için Mevlid-i Şerif programı düzenlendi. Düzenlenen programa katılan merhum personelin aileleri İBB Zabıta Dairesi Başkanı Engin ULUSOY’u ziyaret ederek Zabıta Haftasını kutlayıp program için teşekkürlerini iletti.

BELEDİYE BAŞKANIMIZ SAYIN EKREM İMAMOĞLU’NA ANLAMLI ZİYARET

Zabıta Teşkilatı’nın 197. Kuruluş Yılı kapsamında İBB Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İMAMOĞLU, Zabıta Dairesi Başkanımız, birim müdürlerimiz ve mesai arkadaşlarımızı kabul etti. Başkanımız Sayın İMAMOĞLU; Zabıta Teşkilatımızın özverili çalışmalarından dolayı teşekkürlerini ileterek Zabıta Haftası’nı tebrik etti.

DENETİMLERİN ÇEŞİTLENDİRİLMESİ

Kent ve toplum düzeni denetimleri kapsamında denetim şekillerini çeşitlendirmek amacıyla, turizme yönelik başlatmış olduğumuz atlı zabıta ekiplerimize ilave olarak insana saygılı, doğa dostu, bir çözümle zabıta denetimlerinde ciddi bir tasarruf sağlayan “Bisikletli Zabıta” birimini kurduk.

Bu süreçte; Skuterli zabıta ekibi, drone ile çevre ve hafriyat denetimi, yaka kamerası ile tüketici hakları denetimleri yapmaya başladık. Kentimizin marka değerine katkı sağlayacak olan Bisikletli Zabıta ve Atlı Zabıta ekiplerimizin İstanbul’un turistik meydanlarında ve sahillerde görev yapıyorlar..