HAFRİYAT ARAÇLARINI DENETLİYORUZ

Zabıta Daire Başkanlığı olarak kent estetiğinin korunması, vatandaşlarımızın ulaşımını engellememesi, ormanlarımızın ve yaşam alanlarımızın bozulmaması için İstanbul genelindeki hafriyat kamyonlarını denetlemekteyiz.

Hafriyat toprağı ile inşaat/yıkıntı atıklarının belirlenen yerler dışında dökülmesini ve dağıtılmasını engelleyerek çevreyi ve doğayı korumaktayız. Aynı zamanda UKOME tarafından kabul edilen Karayolları Yük Taşıma Yönergesi kapsamında vatandaşlarımızın trafikte can güvenliği ve çevre temizliği için hafriyat araçlarının teknik özelliklerini çalıştırılabileceği yerler ile güzergahlarını tespit etmek gibi kanun ve kurallara uygunluğunu kontrol etmekteyiz.

Kontrol Noktaları ve Çevre Zabıta Amirliğimizin yapmış olduğu denetimler sonucunda Hafriyat ve benzeri malzeme nakli yapan araçlar ile brandasız ve tekerlekleri çamurlu şekilde yola çıkan, ayrıca taşıdıkları malzemenin yollara dökülmesini önleyici tedbir almayan araçlar İBB Belediye Kuralları Yönetmeliği kapsamında tespit edilerek, İdari Para Cezası uygulanmaktadır.

Kaçak hafriyat dökümü yapan, Hafriyat Toprağı, İnşaat/Yıkıntı Atıkları Taşıma İzin Belgesi ile Hafriyat Toprağı ve İnşaat Yıkıntı Atıkları Taşıma ve Kabul Belgesi olmayan araçlar raporlanarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü’ne bildirilmekte olup 2872 sayılı Çevre Kanunu ve “Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” ne istinaden denetimlerimiz devam etmektedir.