HEM RESSAM HEM ZABITA

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Büyük İstanbul Otogarı’nda açılan resim sergisinde Terminaller Zabıta Amirliğimizde görev yapan zabıta memurumuz ressam Hatice Erdoğdu Celebcioğlu’nun modern ekspresyonist, soyut ve figüratif tarzın ön planda olduğu eserleri de sergide yerini aldı.

Sergi 18 Mart’a kadar her gün 13:00-16:00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Hatice Erdoğdu Celebcioğlu kimdir?

İstanbul’da doğdu. Anadolu Üniversitesi’nde iktisat eğitimi aldı. 38 yıllık İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığındaki çalışma hayatı boyunca izin günlerinde akrilik, guaj ve yağlıboya resim üzerine; resim öncesi işlemleri hazırlama, resmi tuvale aktarma, yağlı boya tekniğini uygulama bilgisini kazanma ve resim sanat tarihi ile ilgili eğitimler alarak, çeşitli atölyelerde resim çalışmalarını sürdürdü. 2012 yılından itibaren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesinde Atölye Sanatçı Gurubunda yer aldı. Sekiz kişisel sergi açtı, çok sayıda karma sergilere katıldı.

Öğrenmenin ve çizerek boyamanın bir sınırının olmadığını ve renklerle iç içe olmanın, iç dünyanızda yaşadıklarınızı görebildiğinizi sağladığına inanan sanatçı eserlerinde herkesin içinde kendini bulabileceği kompozisyonlara yer vermeye çalışmış ve renkleri çağdaş ve modern resme uygun olarak, ekspresyonizm, fovizm, kübizm akımlarından etkilenerek yorumlamıştır. Modern ekspresyonist ama bazen de soyut ve figüratif tarzın ön planda olduğu çalışmalarıyla, izleyicilerini renklerle duyguların sorgulandığı bir dünyayı keşfe davet eden sanatçının tuval çalışmalarının yanı sıra kâğıt üzerine çalışmaları da yer almaktadır.