BELEDİYE ZABITA TEŞKİLATININ 194. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Her yıl eylül ayının ilk haftası kutlanan Belediye Zabıta Teşkilatının 194. kuruluş yıl dönümü münasebeti ile düzenlenen etkinliklerin ilki Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda gerçekleşti. Törene İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sayın Can Akın Çağlar, Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Murat Yazıcı, Zabıta Daire Başkanı Sayın Engin Ulusoy, ilçe zabıta müdürleri ve personeli, Başkan Vekili, Grup Başkan Vekili, Meclis Üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Sosyal mesafe ve maske kuralları çerçevesinde gerçekleşen tören, çelenk sunumu ile başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelengi, Zabıta Daire Başkanlığı çelengi, Avrupa ve Anadolu Yakası İlçe Zabıta Müdürlükleri adına çelenkler anıta sunulduktan sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Silah Arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşuna duruldu, ardından İstiklal Marşı okundu.

ZABITA, BELEDİYENİN VİTRİNDE GÖRÜNEN YÜZÜDÜR

 Günün anlam ve önemine dair konuşmalarını gerçekleştiren İBB Zabıta Daire Başkanı Sayın Engin Ulusoy;

“Zabıta; toplumun huzurunun, ihtiyaçlarının, geleceğe olan inancının, bir şehir bilinci içerisinde dayanışmanın, birbirine saygının ve bu saygının geleceğe sürdürülebilir şekilde devam ettirilmesinin güvencesidir. Zabıta, kent paydaşı olmanın teminatıdır; belediyenin vitrinde görünen yüzüdür. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun sözüyle ‘Zabıta, Belediyenin üniformasıdır’” diyerek Zabıta Teşkilatının toplum içerisindeki önemini vurguladı.

ATLI ZABITALARIMIZ İLE GÖREV YAPMAYA BAŞLADIK

“Bugün, kent ve toplum düzeni denetimleri kapsamında turizme yönelik Atlı Zabıtalarımız ile görev yapmaya başladık. Meydanlarda ve sahillerde bundan sonra Atlı Zabıtalar ile karşılaşacaksınız. Zaman darlığı nedeniyle burada sayamadığım pek çok yenilik ve proje ile karşınıza çıkacağız. Amacımız, İstanbul’a yakışır bir Zabıta Teşkilatı olmaktır” ifadelerini kullanan Ulusoy, yeni kurulan Atlı Zabıta birimini tanıttı.

ZABITA’NIN GÖREVİ ZORDUR

Günün anlam ve önemine dair konuşmalarına devam eden Ulusoy; “Zabıta’nın görevi zordur! Öylesine zordur ki şairin dizelerinde olduğu gibi “Dolu tası eğri tut ama içindekini dökme.” Bunun için Zabıta Teşkilatı bilgili, cesur, kararlı ve güçlü olmalıdır. Ben bu zor görevi fedakarca sürdüren Zabıta Teşkilatı personeliyle gurur duyuyorum. İstanbul’umuzun esenliği ve huzuru için canı pahasına görev yapan Zabıta Teşkilatının bundan sonra da halkımızın güven ve sevgisinden güç alarak, yüksek vazife şuuruyla çalışmalarını sürdüreceğine yürekten inanıyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Törenin sona ermesi ile birlikte Atlı Zabıta ekipleri İstiklal Caddesi boyunca gösteri yürüyüşü yaptı. Zabıta personeli tarafından karanfil takdim edilen esnaf ve vatandaşlar, personelin Zabıta Haftası’nı kutlayarak iyi temennilerde bulundular.

Taksim’deki törenin ardından İstanbul’un ilk belediye başkanı ve kadısı olan Hızır Bey Çelebi’nin kabri ziyaret edildi, Kur’an-ı Kerim okunarak dua edildi.

İBB GENEL SEKRETERLİK ZİYARET EDİLDİ

Zabıta Haftası münasebeti ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sayın Can Akın Çağlar ve Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı, Daire Başkanımız Sayın Engin Ulusoy ve Birim Müdürleri tarafından makamlarında ziyaret edildiler. Genel Sekreter ve Yardımcısı Zabıta Haftası’nı kutlayarak iyi temennilerde bulundular. Ardından kendilerine Sayın Engin Ulusoy tarafından çiçek takdim edildi.

 SAYIN EKREM İMAMOĞLU BAŞKANLIK KONUTU’NDA ZİYARET EDİLDİ

Belediye Zabıta Teşkilatının 194. kuruluş yıl dönümü münasebeti ile Daire Başkanımız Sayın Engin Ulusoy ve Birim Müdürleri, Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nu Florya’daki İBB Başkanlık Konutu’nda ziyaret ederek Zabıta Haftası’nı kutladılar.

BELEDİYENİN ÜNİFORMASI ZABITADIR

Başkanlık Konutu önünde karşılanan Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu; “Her zaman söylediğim gibi Zabıta, Belediyenin üniformasıdır. İnsanımız belediyeyi zabıta ile tanıyor. Onun için görevimiz simgeseldir. İnşallah yüzyıllar boyu hem yerel yönetime hem yerel sisteme ve demokrasiye en üstün hizmetleri yapacağınızdan kuşkum yok. Bütün arkadaşlarımıza başarılar diliyorum” diyerek personelin Zabıta Haftası’nı kutladı.

Atlı Zabıta biriminin de hazır bulunduğu ziyarette Sayın Ekrem İmamoğlu onları şeker ile besledi. “İstanbul’a da böyle bir simge yakışır” diyerek Atlı Zabıta biriminin kazasız ve belasız bir şekilde iyi hizmetlere vesile olmasını temenni etti. Ardından Sayın Başkanımız, konutundaki makamında Atlı Zabıta Biriminin kuruluşunu onaylayan imzasını attı.

EMEKLİ PERSONELE PLAKET TAKDİM EDİLDİ

 Zabıta Haftası etkinlikleri kapsamında Daire Başkanımız Sayın Engin Ulusoy, İstanbul halkına en iyi hizmeti sunabilmenin gayreti ile teşkilatımızda görev yapmış ve emekli olmuş zabıta personeline teşekkür plaketi takdim etti. Kendilerine özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederek bundan sonraki hayatlarında başarılar diledi ve teşkilatın her zaman yanlarında olduğunu belirtti.

Birim Müdürleri ve zabıta personeli Daire Başkanımız Sayın Engin Ulusoy’u makamında ziyaret ederek çiçek takdim ettiler ve Zabıta Haftası’nı kutladılar.

Protokol kutlamalarından sonra Zabıta Haftası ile ilgili diğer kurum içi etkinlikler ve kutlama programları devam etti.